Proteiny - Emolienty - Humektanty

Równowaga P-E-H włosów jest podstawą ich zdrowego wyglądu. Proteiny, emolienty i humektanty są to 3  słowa klucze dobrej pielęgnacji włosów. Optymalnie, powinniśmy doążyć do wyrównwania poziomu każdego z tych składników w naszej codziennej i doglębnej pielęgnacji aby zapewnić włosom balans składników niezbędnych do wzrostu i pięknego wyglądu. Proteiny uzupełniają ubytki w strukturze włosa, humektanty go nawilżają, a emolienty zapobiegają odparowywaniu wody z włosów. 

Przybliżamy dzisiaj jeden z etapów prawidłowej pielęgnacji czyli nawilżanie a odpowiedzialne za poziom i utrzymanie wody we włosach są tzw. humektanty. 

  Humektanty - charakterystyka

  Humektanty sa substancjami higroskopijnymi co oznacza, że przyciągają i magazynują cząsteczki wody. Można spotkać także nazwę "nawilżacze, substancje nawilżające". Ważną ich cechą jest wchłanianie wody z otoczenia. Z tego powodu, jeśli humektanty nie otrzymają odpowiedniej ilośći wody, zaczną ją wyciągać ze skóry i z włosów, co może spowodować ich przesuszenie. Aby zabezpieczyć włosy przed taką sytuacją dobrze jest stosować wraz z humektantami emolienty, które zabezpieczą włosy przed utratą wilgotności. 

   

  Warto pamiętać, że stosowanie humektantów uzależnione jest w dużym stopniu od środowiska w jakm przebywamy, wilgotoności powietrza w pomieszczeniach a takze... pogody. W czasie deszczu, wilgotnej pory roku powinniśmy zmiejszyć ilość humektantów dostarczanych włosom. Podobnie w przypadku bardzo suchych dni, zastosowanie substancji nawilżających spowoduje wyparowanie wody z włosów. 

  Najlepiej dostarczać więc humektanty w dni o umiarkowanej pogodzie. 

   Jakie humektanty obecne są w kosmetykach

   W produtkach kosmetycznych znajdziemy wiele substancji będących nawilżaczami. Do najbardziej powszechnych możemy zaliczyć: mocznik, kwas hialuronowy, d-pantenol, gliceryna, aloes, mleczan sodu, a także miód, prawoślaz, kozieradka.

   Humektanty zazwyczaj lepiej sprawdzają się wiosną i jesienią, zimą i latem potrafia puszyć. Niektóre osoby z kręconymi włosami unikają gliceryny w produktach, ze względu na puszenie, lub stosują produkty glicerynowe pod żel, już humektantów pozbawiony.

    Czy Twoje włosy potrzebują humektantów?

    Zawartość humektantów we włosach równoważona jest przez Proteiny. Balans pomiędzy tymi dwoma rodzajami składników powinien być wyrównany. 

    Przyjrzyj się swoim włosom, zobacz jak reagują przy suchych dniach a jak przy deszczowej pogodzie. Sprawdź jakie są najbardziej widoczne skutki odwodnienia włosów i nieprawidłowej równowagi PEH. 

    Niedobór humektantów we włosach objawia się ich suchością, matowością. 

    Nadmiar humektantów we włosach najczęściej skutkuje  puszeniem, filcowaniem się, plątaniem słowów, “skrzypieniem” przy ściśnięciu.

    Niektóre włosy uwielbiają humektanty, inne ich nie lubią, bądź mają preferencje co do rodzajów. Są osoby, które całkowicie eliminują humektanty, lub przeciwnie, stosują je przy każdym myciu. 

    Dowiedz się czy Twoje włsowy lubią i potrzebują nawodnienia. Sprawdź jak działają jedne z najbardziej skutecznych produktów nawilżających do wymagających włosów. Linia Hydration marki Subti. 

    SPRAWDŹ CENĘ - KUP TERAZ - KURIER 24H

     Subtil Color Lab - HYDRATION. Linia nawilżająca - skuteczne Humektanty.